۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

  • شناسه : 314
  • ۱۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۲
  • 100 بازدید
سیلاب کوچ عشایر ساکن خوزستان را یک ماه به تاخیر انداخت
سیلاب کوچ عشایر ساکن خوزستان را یک ماه به تاخیر انداخت
علی رحم کریمی

سیلاب کوچ عشایر ساکن خوزستان را یک ماه به تاخیر انداخت

کوچ عشایر ساکن خوزستان به علت بروز سیلاب و خطرات ناشی از آن در استان و مناطق همجوار ، یک ماه به تعویق افتاده است.

علی رحم کریمی افزود: طبق تقویم ، کوچ عشایر ساکن خوزستان به مناطق ییلاقی استان های همجوار ، هر سال دهم فروردین شروع می شد ولی با هماهنگی منابع طبیعی و آبخیزداری و امور عشایری استان های همجوار به علت خطرات ناشی از سیلاب ، امکان تعلیف بیشتر دام ها در مناطق قشلاقی خوزستان و شرایط مناسب مراتع خوزستان ، کوچ بهاره عشایر دهم اردیبهشت ماه انجام می شود.
وی گفت: با توجه به اینکه استان های لرستان ، چهار محال و بختیاری ، کرمانشاه و کهگیلویه و بویراحمد به عنوان میزبان عشایر خوزستان نیز درگیر خطرات ناشی از سیلاب ، آبگرفتگی و طغیان رودخانه ها هستند ، کوچ عشایر به صلاح نیست و خود عشایر نیز تمایلی به این کار ندارند.
مدیرکل امور عشایری خوزستان در ادامه افزود: همان گونه که هواشناسی پیش بینی کرده درصورت وضعیت نامساعد جوی وادامه بارش ها در اردیبهشت ماه در استان های همجوار ، احتمال دارد کوچ عشایر باز هم به تعویق بیفتد.
کریمی افزود: کوچ درون استانی عشایر بومی خوزستان در نیمه فروردین ماه با رعایت موارد ایمنی و دوری از مناطق در خطر سیلاب صورت گرفته است.

** انتقال ۲۰۰ خانوار عشایری ساکن در حاشیه کرخه با کمک ارتش
مدیرکل امور عشایری خوزستان گفت: با افزایش دبی رودخانه کرخه به ۲ هزار متر مکعب در ثانیه ، ۲۰۰ خانوار عشایری ساکن در حاشیه رودخانه کرخه به همراه بیش از ۲۰هزار راس دام سبک آنان با کمک نیروهای انتظامی و ارتش جمهوری اسلامی ایران به نقاط امن انتقال یافتند.
وی گفت: در ۲ هفته اخیر دهها خانوار عشایری دیگر در حاشیه رودخانه کرخه ، دز و مارون واقع در شهرستان های شوش ، دزفول ، اندیمشک و بهبهان به همراه دام آنان به مناطق امن انتقال یافتند.
به کریمی با اطلاع رسانی به هنگام ، عشایر ساکن خوزستان کمترین خسارت را از ناحیه سیلاب اخیر متحمل شدند ولی در عین حال پس از فروکش کردن سیلاب ، خسارات وارده به عشایر به صورت دقیق و مستند برآورد و اعلام می شود.
بارندگی های سیل آسا در سال آبی ۱۳۹۸- ۱۳۹۷ در مناطق عشایری خوزستان ، خساراتی به دام ، محل نگهداری احشام، راه ها و ایل راه های خوزستان به ویژه مناطق شمال و شرق استان وارد کرد.
مناطق قشلاقی خوزستان میزبان دام عشایر استان های لرستان ، همدان ، ایلام ، اصفهان ، کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری و کرمانشاه است.
این عشایر با داشتن ۱٫۱میلیون راس دام سبک به مدت هفت ماه در مناطق قشلاقی ، شمال ، شمال شرق و جنوب شرق خوزستان ساکن هستند.
عشایر خوزستان نیز حدود یک میلیون و ۹۵۰هزار راس دام سبک نیز در اختیار دارند و از مراتع استان بر اساس تقویم چرای دام ، استفاده می کنند.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*