طعم شیرین خدمت در مناطق عشایری دزفول

با وجود گستردگی شهرستان دزفول و مناطق سخت گذر در سال های اخیر اقدامات قابل توجهی در راستای محرومیت زدایی در این مناطق انجام شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور عشایر خوزستان به نقل از ایرنا شاید در عصر ارتباطات که اطلاعات در کمترین زمان ممکن در اقصی نقاط دنیا منتشر می شوند دغدغه تهیه آب آشامیدنی برای عشایر و روستائیان امری غیرمنطقی به نظر برسد.

آب، جاده، خدمات مخابراتی و برق از جمله نیازهای ضروری هر فردی است که بخش های عمده ای از مناطق کوهستانی و سخت گذر سردشت و شهیون دزفول در سال های اخیر از این حداقل ها بی بهره بوده اند.
عشایر و روستاییان بخش های سردشت و شهیون که ۷۰ درصد مساحت شهرستان را شامل می شوند بیشترین سهم را در تولید دارند و لازم بود توجه ویژه ای به رفع مشکلات آنها صورت گیرد.
اهالی روستای دارخلک از توابع بخش شهیون دزفول در سال های گذشته برای تهیه آب آشامیدنی مجبور بودند ۱۰ کیلومتر مسیر رفت و برگشت را طی کنند لذا تامین آب آشامیدنی مهمترین مطالبه اهالی این روستا بود.
عشایر روستای لوک دره در سال های گذشته با گرگر از رودخانه بختیاری عبور می کردند که این تردد بارها به مرگ اهالی ختم می شد.
در سال های اخیر اقدامات قابل توجهی برای زدودن چهره محرومیت از روستاها و مناطق عشایری شهرستان دزفول انجام شده است.
رئیس امور عشایر شهرستان دزفول در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: ۳۷۱ هزار راس دام عشایر در شهرستان دزفول وجود دارد که ۲۰۰ هزار راس در حومه شهر، ۱۷۱ هزار راس در سردشت و شهیون و ۷۰ هزار راس در احمدفداله و دره کاید است.
محسن پورفرخی افزود: ۳۴ طرح آبرسانی به طول ۹۰ کیلومتر در سال های اخیر در مناطق عشایری دزفول اجرا شده که ۵۱ کیلومتر آن در دهستان احمد فداله انجام شده است که با اجرای این طرح بیش از ۷۰۰ خانوارعشایری از نعمت آب آشامیدنی بهره مند شدند.
وی اظهار داشت: عشایر برای عبور از عرض رودخانه بختیاری باید از گرگر استفاده می کردند که اکنون با احداث پل، بخش بزرگی از مشکلات آنها برای تردد حل شده و موجی از رضایت در چهره آنها دیده می شود.
رئیس امور عشایر شهرستان دزفول افزود: آبرسانی به منطقه عشایری دورک در دهستان احمدفداله، سالندکوه، پالنگان، سرتنگ و دره گپ نیز از سال ۹۰ آغاز شده و بهسازی چشمه های آب برای تامین آب آشامیدنی انجام شده است.
وی ۳٫۵ کیلومتر مسیرشکافی در منطقه عشایری، احداث جایگاه سوخت و نفت در چندین نقطه عشایری، آبرسانی به ۱۱ منطقه عشایری و برگزاری دوره های آموزشی برای توانمندسازی عشایر را از دیگر اقدامات انجام شده در سال های اخیر دانست و گفت: در سه ماهه گذشته برای تولید گوشت قرمز و ایجاد اشتغال ۲۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال تسهیلات به عشایر دزفول واگذار شده و آموزش های کپوبافی و پرورش بلدرچین به آنها ارائه شده است.
پورفرخی با تقدیر از نماینده دزفول برای اختصاص اعتبار ارزش افزوده به روستاهای فاقد دهیاری افزود: اختصاص اعتبارات ارزش افزوده موجب کاهش چشمگیر مشکلات در جامعه عشایری دزفول شده است.
وی تامین سوخت را یکی از مهمترین مطالبات عشایر عنوان کرد و گفت: تامین نفت سفید از طریق سامانه تجارت آسان امکان پذیر است که عشایر آشنایی زیادی با این امر ندارند لذا باید آموزش های لازم به آنها داده شود.

رئیس امور عشایر شهرستان دزفول افزود: پارسال یک هفته سوخت برای عشایر تامین نشد که این موضوع مشکلات زیادی برای آنها ایجاد کرد.
وی اظهار داشت: پیش از این نیز ۱۳ جایگاه سوخت در بخش شهیون و سردشت برای عشایر احداث شده است.
منصور نظریان سیاهپوش رئیس اداره راه و شهرسازی دزفول نیز اظهار داشت: در ۲ ماه گذشته ۵۰ کیلومتر مسیر احمدفداله بازسازی شده که موجب رضایتمندی اهالی شده است.
وی افزود: ۳۰۰ کیلومتر از منطقه سردشت و شهیون و جاده میانه بهسازی و مسیر شکافی شده است.
نظریان سیاهپوش گفت: ۳٫۵ کیلومتر از مسیر منطقه آذنگ دزفول مسیرشکافی شده که این مسیرشکافی تا روستای لیوس ادامه خواهد داشت.
محمدحسن قنبری رئیس اداره نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس دزفول نیز با اشاره به اجرای ۱۲ طرح مدرسه سازی با ۲۵ کلاس درس از سال ۱۳۹۵ تاکنون گفت: این مدارس با اعتباری افزون بر ۳۰ میلیارد ریال در مناطق محروم شامل روستای دارخلک، دره چنار، سرتنگ، لطف آباد و غریب آباد احداث شده اند.
عظیم منزویان رئیس مخابرات دزفول نیز گفت: ۱۸ سایت مخابراتی با اعتباری افزون بر ۱۵۰ میلیارد ریال در ۲۰۰ روستای سردشت و شهیون دزفول نصب شده و این روستاها از خدمات همراه اول بهره مند شده اند.
وی با بیان اینکه مجوز یک سایت برای بخش مرکزی مصوب شده است، افزود: نوزدهمین دکل مخابراتی در حوزه روستای شوی نصب شده که همراه با تجهیزات به زودی راه اندازی می شود و اهالی این منطقه نیز از خدمات همراه اول بهره مند خواهند شد.
معاون عمران و برنامه ریزی فرمانداری ویژه دزفول نیز گفت: ۲ بخش بزرگ سردشت و شهیون بیش از ۷۰ درصد مساحت شهرستان دزفول را شامل می شوند که براساس آمار سال ۹۵، حدود ۴۵ هزار نفر جمعیت دارند.
عبدالحسین پوررکنی با بیان اینکه مسافت روستاهای این ۲ بخش با شهر دزفول بسیار زیاد است، افزود: جاده اصلی احمدفداله ۲۰۰ کیلومتر از مرکز شهر دزفول فاصله دارد.
وی با اشاره به اقدامات انجام شده در بخش جاده ای شهرستان دزفول اظهار داشت: نبود جاده یکی از مهمترین معضلات جامعه عشایری دزفول است که درصدد هستیم از طریق اعتبارات ارزش افزوده روستاهای بدون دهیاری این کمبودها را برطرف کنیم.
پوررکنی افزود: پارسال ۵۵ میلیارد ریال از محل اعتبارات ارزش افزوده روستاهای بدون دهیاری به دزفول اختصاص یافت که ۴۳ میلیاردو ۴۰۰ میلیون ریال آن خاص امور عشایر بود.
وی اضافه کرد: این اعتبارات برای اجرای ۵۴ طرح هزینه شده و برخی از طرح ها هنوز تکمیل نشده است.
معاون فرماندار دزفول ضمن تقدیر از اقدامات امور عشایر، آبفار، بخشداری ها و دیگر دستگاه های متولی برای ارائه خدمات در مناطق عشایری و سخت گذر این شهرستان گفت: آبرسانی، ترمیم جاده، بهسازی روستاها، جمع آوری آبهای سطحی و بهسازی مناطق عشایری از دیگر اقداماتی است که در این مناطق محروم انجام شده است.
وی طرح آبرسانی به روستاهای دارخلک ۲، دیونی، خرمیزان و دورک را از دیگر نیازهای عشایر دانست و افزود: آبرسانی به این مناطق چندین بار مطرح شده ولی هنوز طرح های آنها تحویل آبفار نشده است که باید پیگیری های بیشتری در این خصوص انجام شود.
پور رکنی گفت: با وجود تلاش های صورت گرفته جاده یکی از مهمترین مطالبات روستاهاست که امیدواریم پنج کیلومتر اول سالندکوه قبل از بارندگی بهسازی شود تا تردد عشایر و روستائیان تسهیل یابد.
وی افزود: برای احداث مجتمع دامپروری در شهرک عشایری کوثر دزفول از شمال و شرق به ۱۰ هکتار زمین برای ۴۰۰ خانوار نیاز است.
رئیس دامپزشکی دزفول نیز با بیان اینکه ماهیت روستا دامداری و دامپروری است، اظهار داشت: اگر بخواهیم مشکل دامپروران را با خارج کردن دام آنها از روستاها حل کنیم باید این مناطق نیز خالی از سکنه شوند زیرا در ابتدا ماهیت این روستاها دامپروری بوده است.
محسن ورجاوند افزود: سازمان دامپزشکی مخالف احداث مجتمع دامپروری در مناطق روستایی است و فقط طبق بخشنامه شهرهای بالای ۵۰ هزار نفر مشمول احداث مجتمع دامپروری هستند.
وی بر ضرورت حفظ ماهیت مناطق روستایی و عشایری تاکید کرد و گفت: گاومیش آباد شرقی، روستای امام و بن جعفر نیز در اقدامی نادرست از ماهیت روستایی خارج شده اند ضمن اینکه وجود دام در روستاها مشکلات بهداشتی خاصی ایجاد نمی کند مگر اینکه دام بیمار باشد.
مسعود سخایی بخشدار سردشت دزفول نیز اظهار داشت: با احداث مجتمع های دامپروری کم کم دام از چرخه زندگی عشایر خارج و زندگی آنها به زندگی شهری تبدیل می شود از طرفی تردد دام در خیابانها موجب اعتراض اهالی شده و مشکلات امنیتی ایجاد کرده است.
احمد زارعی مدیر جهاد کشاورزی دزفول نیز جامعه عشایری را جامعه ای مولد و محروم دانست و تصریح کرد: کمترین هزینه ها برای ارائه خدمات در مناطق عشایری انجام می شود که مسئولان باید توجه بیشتری به این مناطق داشته باشند.
وی ضمن تقدیر از اقدامات انجام شده در مناطق عشایری و روستایی دزفول خواستار تامین زیرساخت ها برای اهالی این مناطق شد و افزود: باید عرصه هایی برای ایجاد ارتباط، فروشگاه ارائه محصولات و سایر خدمات در این مناطق اختصاص یابد.
شهرستان دزفول با حدود ۵۰۰ هزار نفر جمعیت دومین شهرستان بزرگ استان خوزستان است.
با وجود اینکه بخش های سردشت و شهیون دزفول در رشته کوه زاگرس واقع شده و خدمات رسانی به آنها دشوار است ولی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی خدمات خوبی به روستاها و مناطق عشایری این بخش ها صورت گرفته است. البته همچنان تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله هست که امیدواریم با اختصاص اعتبارات لازم این کاستی ها نیز رفع شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *